STRATEŠKI PLAN DJELOVANJA „UDRUGE TJELESNIH INVALIDA KAŠTELA“ ZA RAZDOBLJE OD 2012. OD 2015.GODINE (siječanj, 2012.GOD.)
1. U V O D
Ovaj strateški plan se odnosi na period od 2012. – 2015.godine, a dokument sadrži nekoliko ključnih cjelina koje su obuhvaćene tijekom planiranja kao: pregled glavnih postignuća Udruge u proteklom razdoblju, analizu okruženja s naglaskom na izazove u području socijalnog uključivanja osoba sa invaliditetom, SWOT analizu, viziju, misiju i vrijednosti udruge, strateške ciljeve, izvore financiranje te planove za daljnji organizacijski razvoj, te analizu i vrednovanje provedbe.
2. ANALIZA STANJA
Kaštela su pitoreskni grad u Srednjoj Dalmaciji, udaljen 15 km od Splita na istoku, te 15 km od Trogira na zapadu. Administrativno pripadaju Splitsko-Dalmatinskoj županiji.
Kaštela su naziv za sedam manjih spojenih mjesta uz obalu Kaštelasnkog zaljeva: Štafilić, Novi, Stari, Lukšić,Kambelovac, Gomilica i Sućurac. Kaštela su grad veličine 57,67 km kvadratinih, koji od prvog popisa stanovništva pa do zadnjeg 2011.godine ima stalni trend porasta stanovništva tako da prema zadnjem popisu stanovništa ima 38.403 stanovnika.
Udruga tjelesnih invalida Kaštela djeluje na području grada Kaštela, od 1994.godine. Do 2003.godine djelovala je u nadekvatnom prostoru, a 2003.god. završena je adaptacija prostora koji je dobila od Grada na korištenje bez plaćanja najma. I tada su počele konkretne aktivnosti Udruge. 2006.god. Udruga dobiva još jedna prostor od Grada na korištenje, te ga nakon preuređenja koristi za aktivnosti mladih osoba sa invaliditetom.
Udruga tjelesnih invalida Kaštela je osnovana sa temeljnim ciljem aktivnog sudjelovanja u društvenoj i individualnoj skrbi za osobe s invaliditetom kada je riječ o rehabilitaciji, diginitetu, integraciji i svim oblicima pomoći osobama s invaliditetom, uz postupno stvaranja sustava u kojem će te osobe, kao subjekt, u izjednačenim uvjetima i mogućnostima biti tretirane tako da se i u radu i socijalnoj skrbi uvažavaju njihove potrebe te poštuje njihovo dostojanstvo.
Namjera je bila da uspijemo, da kao u razvijenim zemljama svijeta osobe s invaliditetom budu prisutnije u javnosti. Da se na osobe s invaliditetom ne gleda sa predrasudama, već da je čovjek kao i ostali ljudi, jer osobi s invaliditetom se teško boriti s vlastitim hendikepom, a ne još i sa predrasudama okoline.
Udruga tjelesnih invalida Kaštela je jedina udruga koja djeluje na području Grada Kaštela kao nevladina, nestranačka i neprofitna organizacija.
Od samih početaka svog postojanja Udruga tjelesnih invalida Kaštela skrbi ne samo o zadovoljavanju specifičnih potreba osoba sa invaliditetom, već svojim djelovanjem duboko zadire u problematiku nekih općeljudskih životnih potreba. Jedno od glavnih prioritetnih područja djelovanja odnosi se svakako i na poboljšanje statusa osoba sa invaliditetom, njegovo pozicioniranje u društvu i život u zajednici kao punopravnog i ravnopravnog člana.
3. DJELOVANJE UDRUGE TJELESNIH INVALIDA KAŠTELA
Udruga je osnovana kao Udruga tjelesnih invalida, međutim danas je udruga mještovita i obuhvaća sve oblike invalidnbosti. Pojam osobe s invaliditetom obuhvaća osobe s metalnom retardacijom, tejelesnim invaliditetom te osobe s višestrukim tjelesnim oštećenjima.
Danas Udruga broji 132 člana, osobe s invaliditetom
- od toga muškaraca 87
- od toga žena 45
- od toga 25 mladih osoba s invaliditetom
Udruga zapošljava 9 osoba na neodređeno vrijeme.
Tijekom svog postojanja ostvarili smo izuzetno dobru suradnju sa lokalnom i županijskom vlašću, udrugama na području Splitsko-Dalmatinske županije, kao i sa ostalim udrugama za osobe sa invaliditetom na području RH, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje – Područni ured Kaštela, Centrom za socijalni skrb – Područni ured Kaštela, Turističkom zajednicom Grada Kaštela, Hrvatskim savezom invalida rada, Hrvatskim savezom Udruga tjelesnih invalida, Zajednicom saveza osoba sa invaliditetom Hrvatske, Hrvatskim savezo udruga cerebralne i dječje paralize, Hrvatskom udrugom paraplagičara i tetraplagičara, Ministarstvom zadravstva i socijalne skrbi, Ministarstvom oitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.
Tijekom svog djelovanja izradili smo projekte i programe odnosno prijavili se na natječaje Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstva obiteljie, branitelja i međugenreacijske solidarnosti, Ministarstva turizma, Ministarstva okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Grada Kaštela, Splitsko-Dalmatinske županije, ostalih donatora INA, Dalmacija-Cement, HEP, Hrvatska pošta i dr.
Za svoje članove Udruga organizira podršku u pravnoj pomoći, psihološke radionice, kreativne aktivnosti kroz radionice i izložbe, sportske aktivnosti, dramske aktivnosti, informatičku izobrazbu i pomoć u svakodnevnom življenju. Sve aktivnosti proveli smo projekte koji su najvećim dijelom financirani od strane bivših Ministarstva Obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Ministarstva zadravstva i socijalne skrbi, te od Ministarstva socijalne politike i mladih, a to su:
- „Kaštela nekada i sada“
- „Invalidnost i ja“
- „A, sada dalje“
- „Plivajmo do medalje“
- „Crtajmo na svili“
- „Plivajmo-vježbajmo“
- „Fešta u mravinjaku“
- „Plivajmo dalje“
- „Pomoćne radionice“
- „Družimo se putujmo“
- „Stop nasilju i školi“
- „Rampa za ulazak u more“
- „Najbolji od najboljih“
- „Kreativne radionice“
- „Plivanje, kuglanje i jahanje“
- „Osobni asistent“
- „Jačanje kapaciteta Udruge“
- „Nemir u obitelji Hilton“
- „Vratija se Šime“
- „Male ruke – velika pomoć“
- „Igraonica-rehabilitacija djece s teškoćama u razvoju“
Obilježavamo značajnije datume za osobe za invaliditetom (postavljanjem prigodne predstave), te za: Božić, Uskrs, Novu Godinu, „Dane kruha“, Valentinovo, Dan Grada Kaštela, Kaštelansko ljeto postavljamo izložbeno-prodajni štand gdje naši korisnici prezentiraju svoje radove, te informiramo javnost preko tiskovnih, radio-medija i portala Grada kaštela.
UKLJUČIVANJE OSOBA SA INVALIDITETOM U LOKALNU I ŠIRU ZAJEDNICU
Osobe sa invaliditetom sa području Grada Kaštela provođenjem programskih aktivnosti u udruzi se uključuju u lokalnu i širu zajednicu:
KREATIVNA RADIONICA
U kreativnoj radionici se okupljaju osobe sa invaliditetom pod vodostvom kreativne radionice (mladi od 15 do 30 godina, i stariji od 45 do 60 godina). Aktivnosti kreativne radionice su: izrada predmeta u raznim tehnikama i materijalima, postavljanje samostalnih izložbi radova korisnika, te sudjelovanje na događanjima u organizaciji lokalne uprave, turističkih zajednica Kaštela, Trogira,Šibenika, Pule, drugih udruga koje djeluju u Gradu i Splitsko-Dalmatinskoj županiji, te na Festivalu jednakih mogućnosti u Zagrebu. Provođenje navedenih aktivnosti rezultira jačanjem samopouzdanja i samopoštavanja osoba sa invaliditetom kroz iskustvo prihvaćanja i priznanja njihovog rada i doprinosa u zajednici.
DRAMSKA GRUPA
Dramska grupa okuplja mlade osobe sa invaliditetom, te svake godine osmisle, uvježbavju i izvedu po dvije predstave kako bi upoznali lokalnu i širu zajednicu sa svojim mogućnostima, te ih senzibilizirali o svojim potrebama. Predsteve se izvode u okviru Kaštelanskog ljeta, te povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom u Kaštelima, te u kazalištu „Trešnja“ u sklopu INKAZ-a u Zagrebu.
SPORTSKE AKTIVNOSTI
Sportske aktivnosti uključuju plivanje na bazenima u Poljudu, te treniranje u kuglani na Maertojaku, te pripremu i odlazak na regionalna i državna prvenstva gdje su naši korisnici postigli zavidne rezultate (zlatna, srebrna i bronzana odličja).
OSTALE AKTIVNOSTI UDRUGE
REHABILITACIJA I IGRAONICA DJECE S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU
Od 2010.godine provodimo Program financiran od Ministarstva socijalne politike i mladih, kojim pružamo usluge logopeda, psihologa-defektologa i igraonice za djecu s teškoćama u razvoju na području Grada Kaštela. Navedene usluge koristi 55-tero djece sa teškoćama u razvoju. Za navedene usluge roditelji djece sa teškoćama u razvoju su pokazali veliki interes, jer ne moraju ići u Split, koji je udaljen 20 km, gdje su velike liste čekanja.
PRAVNA POMOĆ
Prava osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj utvrđena su, kako međunarodnim, tako i nacionalnim dokumentima. Međutim, problem nastaje prilikom realizacije zajamčenih prava zbog, između ostaloga nedovoljne informiranosti, nedostupnosti socijalnih usluga, loše povezanosti između pružatelja socijalnih usluga, nedovoljne senzibiliziranosti društva prema najosljetljivim skupinama društva. Budući da osobe sa invaliditetom nisu dovoljne upućene u svoja, propisima im zajamčena prava u Udruzi im se stručna pomoć pravnika koji ih upućuje u njihova prava te način njihova ostvarenja. Na taj se način teži ostvarenju koncepta Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom koji je usmjeren na osnaživanju osoba sa invaaliditetom te povećanja odgovornosti društva prema toj društvenoj skupini i na taj način ostvarenju cilja, a to je puno uvažavanja ljudskih prava osoba sa nvaliditetom.
OSOBNI ASISTENT
Projekt „Osobni asistent“ se provodi od 01.07.2008.godine kada je uključeno troje korisnika osobnog asistenta, a od 01.07.2010.godine uključeno je još petero korisnika tako da sada projektom obuhvaćeno ukupno osam korisnika . Osobni asistetnti su zaposleni na četiri sata. Osobna asistencija (osobna pomoć) odnosi se na asistenciju (pomoć) osobi sa invaliditetom u onim aktivnostima koje bi osoba sama obavljala da nema senzoričnih, tejelesnih oštećenja. Riječ je i o pomoći u svakodnevnim životnim aktivnostimakao što su odijevanje ili obavljanje fizioloških potreba, kupovanje ili priprema obroka, te socijalizacije. Osobni asistentom daje se korisniku potpora u svakodnevnom životu i za uklčjučivanju u zajednicu, kao sprečavanju izolacije i segregacije iz zajednice.
OSIGURANJE PRISTUPAČNOSTI OSOBAMA SA INVALIDITETOM
U cilju osiguravanja pristupačnosti osobama s invaliditetom napravljena je jedna rampa za ulazak u more, a u pripremi je i druga. Isto tako napravili smo popis lokacija na kojima se treba osigurati pristupačnost za osobe sa invaliditetom. U suradnji sa lokalnim službama se radi na tome da se što prije pristupi radovima kako bi se osigurala pristupačnost osobama sa invaliditetom.
SURADNJA S MEDIJIMA
Radio Kaštela, TV dalmacija, Portal Grada Kaštela su mediji koji su nas najbolje i najučinkovitije pratili u svim našim aktivnostima.
Republika Hrvatska kao kandidatkinja za članstvo u Europskoj uniji ima obavezu prilagoditi svoje zakonodavstvo pravnoj stečevini Euoropske unije, a koje sse odnosi i na područje vezano uz osobe s invaliditetom, posebno na zabranu njihove diskriminacije po bilo kojoj osnovi.
Sustav socijalne skrbi bio jevisoko centraliziran, pogotovo 1990-tim godinama, vrlo je malo bilo nedržavnih institucija za pružanje socijalnih usluga. Nakon zakonskih izmjena u 2001.godini izvršena je određena decentralizacija usluga (prvenstveno onih namijenjenih starijim i nemoćnim osobama) i otvorene su mogućnosti za ulazak privatnog profitnog i neprofitnog sektora u ovo područje.
Zaklada za razvoj civilnog društva potiče uključivanje NVO u pružanje usluga. Različita državna tijela pružaju određenu podršku programima i projektima NVO koji se tiču pružanja socijalnih usluga. Osim što je proširen krug pružatelja usluga, korisnici imaju veću mogućnost izbora i usluge se nastoje prilagoditi potrebama korisnika (individualizacija).
Ipak, tržište socijalnih usluga je još uvijek nedovoljno razvijeno, potražnja za nekim uslugama premašuje ponudu i postoje velike razlike u cijenama usluga koje pružaju državni i nedržavni pružatelji. Nužno je razvijati usluge koje će biti bolje prilagođene potrebama različitih korisničkih skupine (uključujući i mogućnost izbora). Radi poboljšanja dostupnosti i kvalitete usluga, potrebno je socijalne usluge u znatno većoj mjeri decentralizirati i deinstitucionalizirati. Cilj je da korisnici dobivaju usluge u svojim domovima i lokalnim zajednicama, čime se u samoj zajednici ostvaruju uvjeti za integraciju i rehabilitaciju. Da bi se ostvario daljnji razvoj socijalnih usluga, važna je suradnja i partnerski odnos između države i organizacija civilnog društva, i dalje valja raditi na poticanju tolerancije i uključivanje osoba s invaliditetom u redovite društvene aktivnosti.
Deinstitucionalizacija socijalnih usluga važan je korak prema dostupnosti i primjerenosti usluga. Potrebno je izbjeći dug boravak u institucijama i osobama s invaliditetom češće ponuditi dnevne ili tjedne programe. Kad god je to moguće, treba poticati i ohrabrivati ljude da skrb i podršku ostvaruju u kući (udomiteljskoj obitelji, izvanistitucionalnim oblicima stanovanja), odnosno da potpora bude utemeljena u zajednici i obitelji. Deinstitucionalizacije je moguća jedino kroz zajedničko djelovanje vladinog i nevladinog sektora. To predstavlja decentralizaciju i regionalizaciju stručnih službi za podršku na lokalnim razinama. Različite udruge i innstitucije trebaju uspostaviti blisku suradnju s centrima za socijalnu skrb.
Stoga se uz dosadašnji način djelovanja, trebaju tražiti nova rješenja za osiguravanje svobuhvatnog pristupa u svim područjima od interesa za osobe s invaliditetom, kao što su: obitelj, život u zajednici, odgoj i obrazovanje, zdrastvena zaštita, socijalna skrb i mirovinsko osiguranje, stanovanje, mobilnost i pristupačnost, profesionalna rehabilitacija, zapošljavanje i rad, pravna zaštita, zaštita od nasilja i zlostavljanja, informiranje, komunikacija i podizanje razine svijsesti, sudjelovanje u kulturnom životu, sudjelovanje u političkom i javnom životu, istraživanje i razvoj, rekreacija, razonoda i sport, udruge osoba s invaliditetom u civilnom društvu, te međunarodna suradnja.
U politici prema osobama s invaliditetom, težište se stavlja na aktivni pristup, što podrazumijeva nastojanje da osobe s invaliditetom, koliko je to moguće, same kontroliraju uvjete vlastitog života, podrazumijevajući akcije vezane uz njihovu rehabilitaciju. Naglasak je na profesionalnom i socijalnom vrednovanju, odnosno na sposobnostima a ne na ograničavanju osoba s invaliditetom. Dosadašnji postignuti uspjesi rezultat su zajedničkog djelovanja odnosno partnerstva državnog i civilnog sektora (udruga), samih osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.